Prenosný röntgen - vyšetrenie aj u vás doma

Spoločnosť Fujifulm vyvinula kompaktný prenosný röntgen CALNEO XAir, ktorým pomôže starším či imobilným ľuďom.

Prenosný röntgen - vyšetrenie aj u vás doma

Návšteva nemocnice nie je určite nikomu príliš príjemná. Pre mnohých ľudí, starších alebo imobilných pacientov, je doprava do nemocnice navyše veľmi náročná a problematická. Síce s trochu pomalým nástupom, ale modernizácia sa už začína dotýkať aj slovenského zdravotníctva. Príkladom môže byť elektronický recept, ktorý mnohým ľuďom ušetril zbytočné cesty a zbytočné hodiny presedené v čakárňach. Súčasná korona kríza a opatrenia s ňou spojené prinášajú zas trend online vyšetrení, ktoré možno zotrvajú v bežnej praxi aj naďalej. Riešením pre mnohých ľudí je aj domáca zdravotná starostlivosť, keď lekár alebo zdravotník prichádza za pacientom domov. Toto však nebolo možné realizovať v prípade potreby špecializovaného vyšetrenia, ako napríklad röntgen. S riešením prišla spoločnosť Fujifilm, ktorá vyvinula prenosnú röntgenovú jednotku s názvom CALNEO XAir.

Prenosný röntgen CALNEO XAir, ktorý sa zmestí do menšej tašky, získal v roku 2019 ocenenie Bronze Award v rámci International Design Excellence Award a cenu Gold Product Award v rámci iF Product Design Award. Spoločnosť Fujifilm tak vyrobila inovatívny a praktický nástroj, ktorý pomôže tisíckam ľudí, keďže dôležité vyšetrenie budú môcť absolvovať v pohodlí domova, bez nutnosti vyčerpávajúcich presunov.

Tento prístroj disponuje pokročilými technologickými funkciami, jeho prevádzka je ale maximálne jednoduchá. Súčasťou zariadenia je batéria, takže je ho možné použiť aj v teréne, bez potreby elektrického zdroja. Extrémne vysoko citlivá diagnostická kazeta využíva špeciálnu ISS metódu, vyvinutú práve spoločnosťou Fujifilm, ktorá prevádza röntgenové žiarenie na optické signály s minimálnym elektrickým prúdom a zabezpečuje tak výraznú redukciu neželaného šumu. Obrovskou výhodou tohto zariadenia sú teda vysoko kvalitné snímky pri podstatne nižšej dávke nežiaduceho radiačného žiarenia, ako pri bežných prístrojoch v nemocniciach. Hmotnosť CALNEO XAir je iba neuveriteľných 3,5 kilogramu vrátane batérie.