Nová „super-biela“ farba dokáže ochladiť budovy

Nová farba dokáže ochladiť všetko co ňou natriete.

Nová „super-biela“ farba dokáže ochladiť budovy
Inžinieri univerzity Purdue vytvorili bielu farbu, ktorá dokáže udržať povrchy až o skoro 8 stupňov celzia chladnejšie ako okolité prostredie - takmer tak ako to robí chladnička, ale bez spotreby energie.
Podľa vedcov by farba nahradila potrebu klimatizácie tým, že neabsorbuje takmer žiadnu slnečnú energiu a prenáša teplo preč z budovy. Bez zohrievania budovy by sa klimatizácia nemusela používať.

Farba by nielen vysielala teplo preč z povrchu predmetov, ale aj preč zo Zeme do hlbokého vesmíru, kde teplo putuje nekonečne rýchlo rýchlosťou svetla. Týmto spôsobom sa teplo nezachytáva v atmosfére a neprispieva k globálnemu otepľovaniu.

Video o tomto projekte je k dispozícii na YouTube.
"Nepresúvame teplo z povrchu do atmosféry." Iba to všetko vyhodíme do vesmíru, čo je nekonečný chladič, “uviedol Xiangyu Li, postdoktorandský výskumník na Massachusetts Institute of Technology, ktorý na tomto projekte pracoval ako Ph.D. študent v Ruanovom laboratóriu.
Zemský povrch by sa vďaka tejto technológii skutočne ochladil, keby sa farby nanášali na rôzne povrchy vrátane ciest, striech a automobilov po celom svete, uviedli vedci.
Aby dokázali účinnosť svojho nového produktu, vedci z Purdue pri strešných experimentoch zhotovili snímky ich farieb z infračervenej kamery v porovnaní s bežnou bielou farbou. Výsledky neboli nič pôsobivé.

Obrázok infračervenej kamery ukazuje, že biela radiačná chladiaca farba vyvinutá výskumníkmi z Purdue University (vľavo, fialová) môže zostať chladnejšia na priamom slnku v porovnaní s komerčnou bielou farbou.

Vývoj tejto receptúry farieb nebol ľahký. Šesťročná štúdia nadväzuje na pokusy zo 70. rokov o vývoj radiačnej chladiacej farby ako uskutočniteľnej alternatívy k tradičným klimatizáciám. Vedci zvážili viac ako 100 rôznych kombinácií materiálov, zúžili ich na 10 a pre každý materiál testovali asi 50 rôznych formulácií. Pristáli na formulácii vyrobenej z uhličitanu vápenatého, zlúčeniny bohatej na zem, ktorá sa bežne nachádza v skalách a mušliach.


Táto zlúčenina použitá ako plnivo farby umožnila, aby sa receptúra chovala v podstate rovnako ako komerčná biela farba, ale s výrazne lepšími chladiacimi vlastnosťami. Tieto výplne uhličitanu vápenatého neabsorbujú takmer žiadne ultrafialové lúče v dôsledku takzvanej veľkej „medzery v páse“, ktorá je výsledkom ich atómovej štruktúry. Majú tiež vysokú koncentráciu častíc rôznej veľkosti, čo umožňuje farbe rozptýliť širšie spektrum vlnových dĺžok.

Podľa odhadov nákladov vedcov by bola táto farba lacnejšia ako jej komerčná alternatíva a mohla by ušetriť asi dolár za deň, ktorý by sa minul na klimatizáciu pre jednopodlažný dom.

„Vaša klimatizácia sa naštartuje hlavne kvôli slnečnému žiareniu, ktoré zahrieva strechu a steny a spôsobuje, že sa vo vnútri vášho domu cíti teplejšie. Táto farba v podstate vytvára bezplatnú klimatizáciu tým, že odráža toto slnečné svetlo a kompenzuje tieto tepelné zisky vo vnútri vášho domu, “uviedol Joseph Peoples, Purdue Ph.D. študent strojného inžinierstva a spoluautor práce.

Obmedzenie klimatizácie tiež znamená použitie menšej energie vyrobenej z uhlia, čo by mohlo viesť k zníženiu emisií oxidu uhličitého, uviedli ľudia. Vedci uskutočňujú ďalšie štúdie na vyhodnotenie týchto výhod.